Budynek Wydziału Architektury w konkursie na najpiękniejszy na Podlasiu
Budynek laboratoryjno-badawczy Wydziału Architektury PB znalazł się w finale konkursu AEDIFICIUM na najlepszą realizację architektoniczną na Podlasiu.
Najpiękniejszy budynek – co trzy lata, przy okazji zjazdu sprawozdawczo-wyborczego oddziału – wybierają przedstawiciele białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 33 projekty, z tego do tzw. ścisłego finału dostało się jedenaście. Zwycięzcę poznamy już na początku października.
Natomiast w tym roku niezależną nagrodę w konkursie AEDIFICIUM mogą przyznawać internauci, czytelnicy “Gazety Wyborczej”. Do 18 września można oddawać głos na wybrany budynek. Redakcja gazety czeka też na opinie czytelników w sprawie podlaskiej architektury. Autorzy najciekawszych spostrzeżeń otrzymają nagrody – książki o architekturze ufundowane przez białostocki SARP i Gazetę Wyborczą.
Budynek laboratoryjno-badawczy Wydziału Architektury PB przy ul. Oskara Sosnowskiego autorzy: Arh+ Andrzej Rydzewski, proj. koncepcyjny: dr arch. Adam Turecki
Oddany do użytkowania w drugiej połowie sierpnia 2015 budynek laboratoryjno-badawczy Wydziału Architektury PB jest obecnie wyposażany oraz przechodzi testy poszczególnych urządzeń. Będzie służyć celom laboratoryjno-badawczym związanym z energooszczędnością bazującą na energii słonecznej, geotermalnej oraz – w mniejszym stopniu – wiatrowej.
Ideę stworzenia i koncepcję architektoniczną budynku opracował w 2006 r. pracownik Wydziału Architektury PB dr architekt Adam Turecki. Budowa i badanie efektywności małego budynku laboratoryjno-badawczego energii odnawialnych zostały włączone do projektu ogólnouczelnianego pn. „Badanie skuteczności aktywnych i pasywnych metod poprawy efektywności energetycznej infrastruktury z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”, który otrzymał wsparcie finansowe w ramach RPO Województwa Podlaskiego. Wartość kontraktu na budowę budynku Wydziału Architektury wynosi 2 703 540 zł, a na jego wyposażenie w szereg nowoczesnych technologii zaplanowano ok. 500 000 zł.
Projekt wykonawczy budynku stworzyło biuro architektoniczne ARCH+ pod kierunkiem architekta Andrzeja Rydzewskiego. Formą i skalą obiekt nawiązuje do tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem. Lokalizacja podporządkowana jest regułom sytuowania tego typu budynków z dłuższą ścianą zorientowaną na południe – dla maksymalizacji zysków słonecznych. Dlatego też otwory okienne umieszczono wyłącznie po południowej stronie.
Obiekt zawiera:
Budynek będzie służyć do analizy działania poszczególnych ustrojów budowlanych i zastosowanych technologii oraz ich efektywności energetycznej. Od wielu lat na Wydziale Architektury PB prowadzone są zajęcia przybliżające studentom założenia architektury energooszczędnej. Dzięki nowemu budynkowi podniesie się więc jakość kształcenia młodych architektów. Prowadzone tu zajęcia umożliwią studentom nie tylko poznanie szeregu nowoczesnych energooszczędnych technologii, ale również obserwację ich działania w funkcjonującym i użytkowanym budynku. W planach Wydziału Architektury jest także zaprezentowanie obiektu mieszkańcom Białegostoku.